Previous    Next

ABU DHABI

Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która znajduje się w cieniu bardziej znanego Dubaju.

Atrakcją do której zmierza najwięcej turystów jest Wielki Meczet Szejka Zajida. Jak to bywa w Emiratach zadbano aby meczet był “naj”. Muszę przyznać, że robi ogromne wrażenie, a jego biel dodaje mu uroku. Jak już wspomniałam zadbano o to, aby meczet się wyróżniał. Co zatem w nim jest takiego niezwykłego?

Piękny dywan w głównej sali modlitewnej jest największym na świecie ręcznie tkanym dywanem ( 5700 m2). Projektowano go około 8 miesięcy, następnie rok zajęło tkanie, a 2 miesiące transport oraz złożenie go w całość.

Meczet Szejka Zayeda mieści siedem kryształowych żyrandoli. Żyrandol znajdujący się w głównej sali modlitewnej waży około 12 ton i jest największych żyrandolem na świecie. Wszystkie żyrandole wykonane są z pozłacanej stali nierdzewnej i mosiądzu. Wykończone są kryształami Svarowskiego.

W meczecie znajdują się 82 kopuły różnej wielkości. Największa kopuła znajduje się w głównej sali i ma następujące wymiary: średnica 32,8 m , wysokość 85 m.

Meczet Szejka Zayeda ma unikalny system oświetlenia, który odzwierciedla fazy księżyca.

Jest to największy meczet ZEA oraz jest również jednym z największych meczetów na świecie. Kompleks budynków zajmuje powierzchnię ponad 12 hektarów.

W 2019 roku meczet odwiedziło 6,6 miliona osób.

Na zwiedzanie meczetu trzeba przeznaczyć parę godzin. Po pierwsze obiekt jest duży, a po drugie widać tam ogromną liczbę osób odwiedzających. My do meczetu udaliśmy się autem (wypożyczyliśmy w Dubaju), nie wiem czy poniższy opis wejścia jest również adekwatny dla zorganizowanych grup. Pod meczetem znajduje się ogromny parking oraz centrum handlowe. Z centrum handlowego wchodzimy do meczetu- tam pobieramy bloczek z godziną na którą mamy stawić się na miejscu ( my mieliśmy poczekać 30 minut). Po stawieniu się na odpowiednią godzinę przechodzimy do maszyn biletowych ( wstęp za darmo ). Tam należało wypełnić dane- potrzebne do statystyk - wiek, kraj pochodzenia, cel wizyty. Następnie z bilecikiem trzeba było udać się do kontroli osobistej. Nieodpowiednio ubrane Panie dostawały szaty na okrycie ciała. W meczecie należy mieć zakrytą głowę, długie spodnie/spódnicę oraz zakryte raminona. Następnie ostatni punkt przed wejściem przejście przez bramki- takie jak na lotnisku. W końcu po godzinie schody ruchome prowadziły nas do góry, po paru chwilach byliśmy już obok meczetu. Na miejscu wyznaczony jest kierunek zwiedzania.

Meczet jest zdecydowanie “must see” w Abu Dhabi. Można zadać pytanie czy coś jeszcze jest wartego uwagi w mieście. Mnie stolica Emiratów zdecydowanie zaskoczyła na plus. Warto wybrać się na spacer promenadą Corniche jest to długa nadbrzeżna aleja ciągnąca się na przestrzeni parunastu kilometrów, W jej pobliżu znajduje się Hotel Emirates Palace, który nosi miano najbardziej luksusowego hotelu na świecie, miejskie plaże oraz roztacza się panorama na Abu Dhabi. Warto również wybrać się w okolice fortu Qasr al-Hosh. Jest to najstarszy budynek stolicy. W okolicy znajduje się również Fundacja Kultury, która działa jako centrum sztuki i nauki. Centrum organizuje różnorodne wydarzenia, w tym wystawy sztuki, wykłady, koncerty i filmy oraz warsztaty plastyczne. Niestety nie udało mi się wejść do środka, ponieważ odbywał się wtedy festiwal.

Ponadto w okolicach Abu Dhabi znajduje się wiele atrakcji ( ja z nich nie korzystałam) takich jak: Ferrari World, Warner Bros World czy Luwr.

Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie! w.winkowska@gmail.com lub na Facebooku Weronika Winkowska Photography.