Previous    Next

Wschód Polski był dla mnie zagadką. Nigdy nie byłam w tamtych rejonach ( no może poza Mazurami, które odwiedziłam będąc jeszcze dzieckiem ) i może trochę wstyd się przyznać zawsze zagraniczne miejscówki wygrywały. Dlatego też ten sezon wakacyjny jest idealny, aby zebrać się i odkryć jeszcze nieodkryte Polskie perełki.

Jest taki skrawek naszego kraju, gdzie znajdują się fantastyczne kolorowe obiekty sakralne. Tam obok kościoła stoi cerkiew, a parę kilometrów dalej jest meczet. Miejsce absolutnie wspaniałe i hipnotyzujące swoim klimatem, mieszanką kultur i perełkami architektury.

Mowa tutaj o Podlasiu, które ma wiele do zaoferowania. Dzisiaj chciałam się skupić na kilku ( a jest ich znacznie więcej ) obiektach sakralnych, które znajdują się w niewielkich odległościach od siebie pomiędzy Białymstokiem, a Białowieżą. Ciekawostką może być to że cerkwie mają intensywne kolory elewacji, które niosą za sobą specjalne intencje.

Meczet w Kruszynianach

Samo miejsce jest interesujące ze względu na zróżnicowanie kulturowe i religijne mieszkańców, a także piękną okolicę. Kruszyniany leżą na Szlaku Tatarskim. Główną atrakcją miejscowości jest drewniany meczet z XVIIIw oraz Mizar czyli tatarski cmentarz. Polecam wejście do meczetu- bardzo wartościowe 15 minut z przewodnikiem ( mieszkańcem Kruszynian ) o historii Tatarów na ziemiach polskich, wierze, tolerancji oraz akceptacji innych kultur i ich przynależności narodowej. Warto również odwiedzić "Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach gdzie znajduje się muzeum oraz restauracja z pysznymi lokalnymi potrawami.

Cerkiew w Puchłach

Jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych na trasie. Dla mnie chyba numer jeden. Urzeka swoimi kolorami oraz zdobieniami. Jest to bardzo ważne miejsce pielgrzymkowe dla prawosławnej części ludności ze względu na szczególnie czczoną ikonę Matki Bożej Opiekuńczej.

Cerkiew w Trześciance

Prawosławna cerkiew Św. Michała Archanioła pomalowana na piękny zielony kolor znajduje się na coraz bardziej popularnym szlaku “Otwartych okiennic”.

Cerkiew św. Apostoła Jakuba w Łosince

Natrafiłyśmy na nią całkiem przypadkiem. Piękna, duża świątynia z niebieskimi kopułami. Kolorystycznie jest inna niż wszystkie. Niespotykana jasna elewacja z pięknymi niebieskimi kopułami.

Narew. Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Na trasie znajduje się również piękny drewniany kościół wzniesiony w XVIII. Jest klasycznym przykładem architektury sakralnej wzniesionej na ziemiach Korony i Litwy.

Kolorowe obiekty sakralne to tylko niewielka część atrakcji jakie ma do zaoferowania ta część naszego kraju.

Zapraszam do fotorelacji. Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie! w.winkowska@gmail.com lub na Facebooku Weronika Winkowska Photography.